موتور آسانسور بهران موتور آسانسوری مطرح و شناخته شده در سطح کشور محسوب می شود و بسیاری از کارشناسان آسانسور این موتور را با کیفیت ترین موتور گیربکس تولید شده در سطح کشور می دانند. موتور گیربکس آسانسور بهران یکی از پر فروش ترین موتورهای گیربکس ساخته شده در کشور و دارای کارایی مطلوبی است.

موتور آسانسور چیست؟

موتور آسانسور چیست؟

قلب تپنده‌ ی هر آسانسور، یک الکتروموتور به نام موتور آسانسور است که نیروی محرکه‌ ی لازم جهت حرکت و جا به جایی را تولید می‌کند. به همین دلیل است که حمل وزن کابین و بارهای وارده به آسانسور، توسط موتور آسانسور انجام می‌شود. آسانسورها بدون وجود موتور غالبا کارایی خاصی ندارند و قادر به حرکت نیستند. به همین دلیل است که باید در زمان انتخاب و خرید موتور آسانسور، به کیفیت آن توجه لازم را داشته باشید.

اجزا و قطعات موتور آسانسور

موتورهای آسانسور از قطعات و اجزای مختلفی تشکیل شده که در اندازه های کوچک و بزرگ ساخته می شوند. هرکدام از این اجزا در جایگاه خود بهترین عملکرد را برای موتور فراهم می کنند. از آنجایی که بدون حضور موتور، جا به جایی و حرکت آسانسور امکان پذیر نیست، پس کارکرد صحیح اجزای موتور نیز بسیار اهمیت دارد. تمام قطعات اعم از ریز و درشت اهمیت زیادی در موتور آسانسور دارند و حتی کوچک ترین عیب یا نقص در هرکدام از این اجزا، می تواند روی عملکرد کلی موتور تاثیر گذار باشد.

پوسته موتور

پوسته موتور آسانسور ویژگی های گوناگونی دارد، جنس آن آلومینیوم است و معمولا دارای ظاهر و ساختاری جمع و جور هستند. نمونه باکیفیت این پوسته ها، سر و صدای کمی دارند.

شفت موتور آسانسور

در میان اجزای موتور آسانسور، شفت آسانسور در چاه قرار دارد و به کابین این اجازه را می دهد تا از طبقه ای به طبقه دیگر به راحتی عبور کند. در حقیقت یک گذرگاه عمودی برای کابین آسانسور است.

بلبرینگ

بلبرینگ آسانسور، اغلب در آسانسور های کششی، مخصوصا در نمونه بدون دنده (گیرلس) استفاده می شود. به طور کلی توانایی حمل بار شعاعی و همچنین بار محوری متوسط را دارد و در هر دو موردی که ذکر شد، به خوبی عمل می کند. دارای ضریب اصطکاک کمتری است و با ساختار خود، به حرکت بهتر آسانسور کمک می کند.

روتور یا هسته

این قطعه در اتاق آسانسور یا در بالابر نصب می شود، معمولا در بالای ساختمان یا داخل بالابر و در واحد برق آسانسور قرار دارد. روتور، با حالت مغناطیسی دائمی خود، شیار را مستقیما توسط موتور اصلی و بدون دنده هدایت می کند.

استاتور یا سیم پیچ

در میان اجزای موتور آسانسور، استاتور اغلب در قسمتی که به بدنه موتور متصل است، نصب می شود. فضای ایجاد شده بین قسمتی که نصب شده است و استاتور ممکن است با یک ماده پرکننده رسانای حرارتی برای هدایت گرما به طور کامل پر شود. این ماده پر کننده ممکن است گاهی فراتر از آن قسمت نیز برود تا نصب آن محکم تر شود و رسانای بهتری برای گرما باشد.

فلکه کششی

فلکه کششی برای انتقال قدرت موتور و حرکت به سیم بکسل به کار می رود. جهت حرکت سیم بکسل را هدایت می کند و تغییر می دهد. این فلکه ساختاری قرقره ای دارد و نقش اصلی آن کاهش تلاش و انرژی قرقره اصلی است.

سیستم ترمز

سیستم ترمز، نقش بسیار مهمی دارد و در واقع امنیت آسانسور را به دوش می کشد. هنگامی که کابین در طبقه مورد نظر شما می ایستد، موتور کششی آسانسور و سیم پیچ در آهنربای الکترومغناطیسی، قدرت خود را از دست می دهند و در نتیجه نیروی مغناطیسی در هسته الکترومغناطیسی به سرعت ناپدید می شود. سپس روتور یا هسته، توسط فنر ترمز، مجددا تنظیم می شود و موجب ایستادن کابین می شود و در هنگام قطعی برق هم ترمز باید قابلیت نگه داشتن کابین را داشته باشد و سریعا آن را به حالت اولیه خود بازگرداند.

انکودر

انکودر، قابلیت کنترل دقیق آسانسور و اندازه گیری سرعت را می دهد و یکی از قطعات بسیار مهم در تامین امنیت به شمار می رود. جهت اطمینان حاصل کردن از ایمنی مسافران، بهتر است انکودر با توجه به استاندارد های هر منطقه ای نصب گردد. این قسمت از موتور آسانسور موجب بهینه سازی کارآیی درایو آسانسور می شود و در نتیجه انرژی و هزینه کم تری را به ارمغان می آورد.

سری موتور گیربکس های بهران

سری موتور گیربکس آسانسور بهران

انواع مدل های موتور گیربکس آسانسوری تولید شده توسط شرکت بهران:

 • موتور آسانسور بهران BL 240
 • موتور آسانسور بهران BL 245
 • موتور آسانسور بهران BL 260
 • موتور آسانسور بهران BL 265
 • موتور آسانسور بهران BL 280

مدل های موتور گیرلس آسانسوری تولید شده توسط شرکت بهران:

 • موتور گیرلس آسانسور بهران BM320 با ظرفیت ۶ نفره
 • موتور گیرلس آسانسور بهران BM360 با ظرفیت ۸ نفره

مزایا و ویژگی های موتور گیربکس آسانسور بهران

برنامه ریزی شرکت بهران برای ساخت و تولید موتورهای گیربکس آسانسوری به نحوی بوده که قابلیت رقابت از نظر کارایی، با سایر نمونه های مشابه خارجی را داشته باشد، تا بدین صورت بتواند در بازارهای داخلی و بین المللی، با سایر برند ها رقابت داشته باشد.

در ساخت قطعات موتور گیربکس بهران از بهترین متریال و آلیاژ استفاده می گردد. مخصوصا در ساخت دنده برنجی و ماردون این موتور گیربکس از آلیاژ مخصوص با کیفیت بالا استفاده می شود. موتور بهران جزء بهترین موتورهای آسانسور داخلی است که کمترین میزان صدا و لرزش را ایجاد می کند.

ویژگیهای مهم موتور گیربکس های آسانسور بهران:

 • استفاده از آلیاژ مخصوص در ساخت دنده برنجی و مارپیچ
 • حداقل میزان لرزش مطابق با استاداردجهانی CE
 • طول عمر بالا و بهبود عملکرد
 • توان تحمل فشارهای محوری شدید
 • راندمان مکانیکی بالا
 • تولید صدای کمتر از 60 دسی بل مطابق استانداردهای جهانی

ویژگی های مهم موتور گیرلس های آسانسور بهران: 

 • کاهش قابل توجه مصرف انرژی به دلیل کاهش استهلاک مکانیکی
 • راندمان بالا
 • سازگار با محیط زیست بدلیل عدم نیاز به استفاده از روغن
 • حرکت فوق العاده نرم و کاهش  صدا و ارتعاشات
 • بهبود شرایط بالانس به دلیل کاهش تعداد قطعات دوار
 • کاهش هز ینه سرویس و نگهداری به دلیل استهلاک کمتر
 • نصب آسان به دلیل کاهش وزن و ابعاد در مقایسه
 • قابلیت نصب در آسانسورهای MRL و MR

نحوه عملکرد موتور بهران

نحوه عملکرد موتور بهران

در آسانسور، موتور، نیروی محرکه لازم برای حرکت کابین را تامین می کند. موتور بهران از موتور الکتریکی و یک گیربکس تشکیل می شود که در آن گیربکس شامل: چرخدنده ماردون و چرخ دنده حلزونی است. گیربکس بهران طوری طراحی می شود که نه تنها سرعت کشش فلکه را کاهش می دهد، جهت چرخش آن را نیز تغییر می دهد. این مکانیزم تاثیر مستقیم در افزایش گشتاور خروجی دارد. و به همین دلیل است که می توان با این محصول اشیا سنگین را بلند نمود.

مقایسه موتور بهران با نمونه های خارجی

در حال حاضر، گروه صنعتی بهران بیشترین سهم بازار تولید موتورهای آسانسور ایرانی را به خود اختصاص داده است. تمرکز بیشتر تولیدات شرکت های ایرانی در حوزه موتورهای آسانسور بر روی موتورهای دارای گیربکس است. اما تلاش هایی نیز برای تولید موتورهای بدون گیربکس انجام شده است.

در کل، پیشرفت های قابل ملاحظه ‌ای که تولید موتور آسانسور داشته به توسعه تولیدات متنوع، بهبود کیفیت و افزایش توانایی رقابت با محصولات خارجی کمک کرده است.

گارانتی موتور بهران

موتور بهران دارای سه سال گارانتی است و زمانی که از انبار مجموعه خارج شود، گارانتی این موتور آسانسور فعال می شود.

محصولات مرتبط

68,000,000 تومان
-6%
قیمت اصلی 69,400,000 تومان بود.قیمت فعلی 65,000,000 تومان است.
64,000,000 تومان
64,000,000 تومان
58,000,000 تومان
35,000 تومان

لاستیک ضربه گیر

لاستیک تخت زیر موتور

17,000 تومان
تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.